Čo má spoločné Pišťanek, Istanbul a Galanta?

Autor: Renáta Ocilková | 19.9.2016 o 14:19 | (upravené 19.9.2016 o 14:49) Karma článku: 8,85 | Prečítané:  2458x

Keď som si vypočula prednášku (ustráchane pôsobiacej) podpredsedníčky Výboru pre rodovú rovnosť k agitácii za Istanbulský dohovor (Dohovor RE o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu), pochopila som, že 

zápasom za Istanbulský dohovor pravdepodobne lieči osobné zranenia v danej oblasti a hľadá v tomto súboji pomyselného nepriateľa (našla ho v konzervatívnych MVO). Ako veľmi si želám, aby debata o Istanbulskom dohovore zmenila mužov tyranov na normálnych zdravých mužov a zahojila rany týraných žien a detí. Istanbulský dohovor však nič také nevyrieši. Možno posmelí zopár (teraz) aktívnych žien v dialógu s mužmi a pozdvihne ich sebavedomie, keď si sadnú v diskusii medzi gentlemanov, ktorí sú proti násiliu na ženách, ale nič neurobí s mužmi, ktorí vyrastali so zlými vzormi, alebo trpeli na nedostatok lásky a uznania.

Tento dokument má byť akýmsi predstupňom pre prijatie opatrení na budovanie bezpečných domovov pre týrané ženy. Pravdou však je, že na Slovensku takéto domovy roky existujú a pomohli už mnohým ohrozeným ženám a deťom. Nakoľko však fungujú na báze kresťanskej lásky a nie gender ideológie, musia si poradiť sami. Existujú vďaka mnohým drobným  darcom, pretože majú minimálnu podporu od štátu a nemajú šancu dostať financie z grantov EÚ či Nórskych fondov, pretože sa odmietli priznať k ideologickému dokumentu (Istanbulský dohovor).

Takmer až komicky vyznieva „smelý plán“ Istanbulského dohovoru „vzdelávať páchateľov domáceho násilia“. Celý dokument by ešte stále mohol pôsobiť dôveryhodne, keby zaňho nebojovala pani, ktorá sa minulý týždeň odprezentovala ako bojovníčka za ľudské práva v kontexte boja za ponechanie knihy Sekerou a nožom v povinnom čítaní pre stredoškolákov. Na stanovisko ministerstva školstva o stiahnutí tejto knihy z povinného čítania reagovala, že politické strany a ich predstavitelia by sa mali takémuto tlaku konzervatívnych mimovládok postaviť. Ide pritom o knihu, ktorá vulgárnym spôsobom prezentuje domáce násilie ako niečo normálne a ženu dehonestuje na nástroj perverzného pôžitku opitého chlapa - bez kritického postoja.

Nie je lepším nástrojom boja proti domácemu násiliu predkladanie dobrých vzorov a ideálov, ktoré budú deti formovať k láske a vzájomnej úcte, namiesto ochutnania všetkých možných patologických javov v spoločnosti?

Nie je náhodou prvou pomocou a  liekom proti násiliu na ženách a deťoch prevencia?

Nie je prevenciou pred domácim násilím normálna rodina, kde si manžel ctí svoju manželku a úcte k rodičom  sú vedené aj deti?

Nie je najlepšou ochranou pred domácim násilím zdravé prostredie dobrej školy, ktorá chráni deti pred škodlivými „izmami“ a dáva im zažiť pocit úspechu a výnimočnosti každého talentu?

Nie je najlepšou ochranou pred domácim násilím vedenie detí k tomu, aby si vážili rozdielnosť a originalitu poslania otca a mamy?

V celom tomto kontexte pôsobí ako logický následok zneužívania témy ochrany ľudských práv kauza sexuálneho zneužitia detí v resocializačných zariadeniach: veď liberálni ľudskoprávni  aktivisti tvrdia, že v rámci sexuálnych a reprodukčných práv je dovolené vyskúšať všetko, treba sa len vyhnúť tehotenstvu.

A tak uzatváram zamyslenie nad kauzami ostatných dní s nádejou, že pochopíme, že

  • ak v školskom čítaní ochránime deti pred zbytočnými vulgarizmami, domácim násilím,  pornografickými opismi manželského aktu a rečami o obesení,
  • ak sa budeme venovať ohrozeným ženám tak, ako sa im venujú  skutoční ochrancovia ľudských práv ,
  • ak budeme deťom predkladať ideály, pre ktoré sa oplatí  žiť aj zomrieť,

možno tým  v budúcnosti zabránime aj násiliu páchanému na ženách a deťoch.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?


Už ste čítali?