A vy už máte svoj akčný plán?

Autor: Renáta Ocilková | 4.12.2015 o 16:24 | (upravené 4.12.2015 o 23:06) Karma článku: 6,66 | Prečítané:  1112x

Ešte sme sa nestačili spamätať z rozporového konania k Akčnému plánu LGBTI a už sa na portáli právnych predpisov objavil nový akčný plán pod názvom 

Akčný plán predchádzania a eliminácie rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným formám intolerancie na roky 2016 – 2018  (ďalej len Akčný plán o intolerancii), ktorý sa objavil v skrátenom 6-dňovom pripomienkovom konaní.  

Nový Akčný plán uvádza, že prijatím tzv. Stratégie ľudských práv sa vláda SR zaviazala prijať viacero akčných plánov. Akčný plán o intolerancii ďalej uvádza, že „najvýznamnejším dokumentom verejných politík vo vzťahu k Akčnému plánu je Celoštátna stratégia  ochrany a podpory ľudských práv“. A máme to tu. Ako nám sľubovali, že Stratégia je len odporúčací dokument, že nás k ničomu neviaže...

A o čom vlastne Akčný plán o intolerancii hovorí? Údajne sa na Slovensku „objavujú snahy rôznych aktérov o  eskaláciu napätia medzi rôznymi skupinami obyvateľov SR definovanými ich národnosťou, etnickou príslušnosťou, vierovyznaním, či volanie po obmedzení niektorých práv a slobôd pre určité skupiny obyvateľstva. Takéto aktivity sa prejavujú vo forme stereotypného zobrazovania menšín, diskriminácie, nenávistných vyjadrení, násilných trestných činov a trestných činov motivovaných šovinizmom, rasizmom, xenofóbiou, anticiganizmom, antisemitizmom, islamofóbiou, homofóbiou (vrátane transfóbie) a obdobnými formami intolerancie. ... Takéto prejavy totiž neohrozujú len príslušníkov jednotlivých národnostných, etnických, rasových, náboženských skupín či lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych (ďalej len "LGBTI") ľudí žijúcich na území SR, ale pri ich podcenení môžu vo forme extrémizmu ohroziť základy demokratického ústavného zriadenia.“  Podľa odborníkov pritom neexistuje žiadny oficiálny údaj o tom, že by boli evidované trestné činy motivované homofóbiou či transfóbiou. A napokon, čuduj sa svete: Akčný plán o intolerancii znova rieši LGBTI ľudí. Žeby to mala byť nejaká poistka pre prípad, keby Akčný plán LGBTI neprešiel?

Akčný plán o intolerancii si za cieľ vytyčuje zlepšiť poznatkovú databázu, podporovať výskumy a analýzy, zlepšiť informovanosť širokej verejnosti o prínose rozmanitosti a akceptácii odlišnosti, implementovať a vyhodnocovať opatrenia a – ako ináč – vstupovať do vzdelávania.

Za zmienku stojí chabé opatrenie na ochranu etnickej skupiny, ktorá je možno najviac stigmatizovaná predsudkami majoritnej spoločnosti - na ochranu Rómov. Samotný akčný plán hovorí, že miera sociálneho dištancu voči Rómom sa dlhodobo pohybuje na hranici 80%. A ako tomu mieni Akčný plán o intolerancii pomôcť? Vytýčil si úlohu: Zabezpečiť šírenie objektívneho pohľadu na fenomény súvisiace s rasizmom, xenofóbiou a ostatnými formami intolerancie s cieľom predchádzať predsudkom a stereotypom smerovaným na sociálne zraniteľné skupiny obyvateľstva s osobitným zreteľom na marginalizované rómske komunity.“ Pričom indikátorom úspešnosti implementácie úlohy je počet realizovaných aktivít a počet ich účastníkov(pravdepodobne nejakých abstraktných školení s dobrými chlebíčkami).

Mám mnoho priateľov z rómskych osád a viem, ako sú stigmatizovaní. Viem, ako k nim pristupujú ľudia z majoritnej spoločnosti, ak ich nepoznajú osobne, ak k nim nemajú vzťah. Častokrát sú Rómovia považovaní za ľudí 2. kategórie a pristupuje sa k nim s množstvom negatívnych predsudkov. Ale toto sa nevyrieši „šírením objektívneho pohľadu na fenomény súvisiace s rasizmom“. Toto je ďalšia teoretická úloha napísaná z kancelárie, hodne vzdialenej od živých Rómov. Tu pomôže jedine podpora ľudí, ktorí sa Rómom venujú celým srdcom – podpora tzv. misionárov – dobrovoľníkov, laikov, kňazov, rehoľníčok a rehoľníkov. Nie teoretická úloha teoretického akčného plánu, ktorý, ako sa zdá, je znova ušitý na mieru – pre jednu skupinu ľudí...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štefunko: Nešiel by som do toho, keby som mal byť bezvýznamný hráč

Predseda novej strany Progresívne Slovensko si trúfa vo voľbách na 15 percent. Kandidátov chce nasadiť už do tohtoročných komunáliek.

KOMENTÁRE

Štefunkov test politických zákonitostí

Vyzerá to, ako keby cielene trolovali voličov nezaujímavými témami.


Už ste čítali?