Keby tak Fico tušil

Autor: Renáta Ocilková | 18.1.2014 o 8:48 | (upravené 18.1.2014 o 11:28) Karma článku: 17,16 | Prečítané:  41279x

Keď som si v predsvadobnom zhone na sklonku roka 1999 išla vybaviť výpis z krstného listu, čo som popri všetkých ostatných vybavovačkách považovala za ten najmenší problém, dozvedela som sa, že nie som pokrstená. A tak sme začali rozuzľovať záhadu.

Keď som sa narodila, môj otec bol učiteľ a preto sme nesmeli verejne „prejsť svätým krstom, svätým prijímaním či birmovkou“ ako Robert Fico. Moja mamka však mala živý vzťah s Bohom a chcela, aby som aj ja bola kresťanom. A tak ma dala pokrstiť s veľkým rizikom -  „načierno“. 10 dní po mojom narodení v piatok večer ma aj s krstnou mamou odniesla na gréckokatolícku faru, kde mi duchovný otec udelil sviatosť krstu i birmovanie. Nakoľko vždy bolo riziko, že raz prídu na faru eštebáci a preveria si, kto je pokrstený, pán farár viedol dva paralelné zoznamy. Pre verejne pokrstených riadnu matriku a pre tých „načierno“ - tajný zošit. Lenže niekedy medzi rokom 1971 a 1999 duchovný otec zomrel a po paralelnom zošite ani chýru. Keby mňa a našu rodinu duchovní otcovia v našom meste nepoznali, musela by som byť znova podmienečne pokrstená. Takto však stačilo čestné prehlásenie mojej mamky a mojej krstnej  mamy o tom, že som bola pokrstená. Môj „profil vzťahu ku katolíckej Cirkvi“ nie je teda zďaleka taký ideálny ako profil Roberta Fica. V rodine nemáme kňazov. Môjho brata na teológiu neprijali, lebo sme mali zlý kádrový profil: tri tety v Západnom Nemecku. A ešte k tomu rodičia aktívni v podzemnej cirkvi. Zato sme boli sledovaní a vedení v záznamoch ŠTB ako preverované osoby. Ani tesiláky nám rodičia nekupovali. Lebo keby sme nemali tety v Nemecku, tak nemáme ani na tepláky. Otec kvôli viere prišiel o prácu.

Ale nie o tom som chcela: dnes ma viac vyrušilo to, že ten pobirmovaný Robert Fico považuje zákon o interrupciách za správny – že žena sa má právo rozhodnúť, či zabije dieťa alebo nie.

Rovnako ma vyrušil e-mail od Divadla Maska, v ktorom slovenským školám ponúkajú interaktívne prednášky zakladateľa Nezávislej erotickej iniciatívy sexuológa MUDr. Radima Uzla a robia ich s podporou slovenského ministerstva školstva – z vlády pobirmovaného Roberta Fica.

Tiež ma vyrušil list prezidenta SR rodičom, ktorí majú obavy zo sexuálnej výchovy v duchu gender ideológie. Prezident (spriaznená duša toho pobirmovaného Roberta Fica)  ich ubezpečuje, že rodičia môžu vstupovať do tvorby Stratégie ochrany  a podpory ľudských práv. Skutočnosť je však taká, že prizvaná verejnosť nemá na rokovaní Rady vlády žiadne práva: môže mať v závere rokovania diskusný príspevok.

Rovnako ma vyrušila situácia v Európskom parlamente: napriek tomu, že ľavicoví europoslanci (aj z tej strany pobirmovaného Fica) podporili Estrelinu správu a vďaka pravicovým poslancom bola koncom minulého roka zastavená, v januári agendu reprodukčného a sexuálneho zdravia a práv vytiahli socialisti znova. Našťastie bola táto snaha znova pozastavená .

Ale vyrušil ma aj citovo vydierajúci list Dušana Veselovského namierený proti MUDr. Sirackej o tom, že bol onkologický pacient.  I ja som bola onkologický pacient. Nikdy doteraz som nepodporovala  MUDr. Evu Sirackú, ale teraz jej verejne vyjadrujem podporu, vďaku a kompliment. Za odvahu. Dnes totiž nie je hrdinstvo verejne sa prihlásiť ku krstu, dnes je hrdinstvo prihlásiť sa k rodine. Dnes keď človek vyjadrí podporu normálnej rodine, môže byť jeho dobrá povesť a česť obrátená na posmech a opovrhnutie. Niečo o tom vedia už aj otcovia biskupi, zakladatelia Aliancie za rodinu či kresťanskí politici. Nechcem sa však manifestačne biť za rodinu s otcom a mamou. Mám pred tým bázeň. Pred 3 rokmi zomrela moja milovaná kamarátka na nádor na mozgu a manžel ostal s dvomi deťmi sám. V júni zomrel  náš dobrý priateľ na nádor na pankrease a manželka ostala s tromi deťmi sama. Snažíme sa jej pomáhať. Nie každý môže žiť v zdravej úplnej rodine. Ale určite každý po tom túži, lebo to je zdravé pre deti, pre manželov, pre spoločnosť.

 

Ale keby tak Robert Fico a jeho ľavicoví priatelia tušili, že sviatosť krstu, sviatosť zmierenia, birmovania, prijímanie Božieho Tela a Krvi nie je o „profile vzťahu ku katolíckej Cirkvi“, ale o vzťahu k Bohu a k ľuďom, ináč by vyzerala aj jeho politika, aj zákonná ochrana života, manželstva a rodiny, aj hlasovanie poslancov za Smer-SD v Národnej rade SR či v Európskom parlamente... A ináč by vyzeral aj Ficov vzťah k Cirkvi: bol by úprimný. Nie marketingový.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štefunko: Nešiel by som do toho, keby som mal byť bezvýznamný hráč

Predseda novej strany Progresívne Slovensko si trúfa vo voľbách na 15 percent. Kandidátov chce nasadiť už do tohtoročných komunáliek.

KOMENTÁRE

Štefunkov test politických zákonitostí

Vyzerá to, ako keby cielene trolovali voličov nezaujímavými témami.


Už ste čítali?